Book travel: літературні цікавинки від відділу Організації фондів і каталогів

ytgftf

Шановні друзі!

Ласкаво просимо на нову сторінку!

Літературні новини, сучасні автори, літературні календарні і ювілейні дати, цікаві факти… Все це пропонують до вашої уваги та ваших читачів  наші колеги  з відділу Організації фондів і каталогів. Насолоджуємось класикою та відкриваємо нові імена!

1.11.2021

06.05.2020

Шановні  колеги, 9 травня  виповнюється  160 років   від дня народження Джеймса Метью   Баррі.

Давайте згадаємо чудовий твір чудового автора, який увішов в золотий фонд дитячої літератури!

«Життя кожної людини — це щоденник, в якому збираються записати одну історію, а записують зовсім  іншу» — так вважав Джеймс Баррі. І правда — загадковий рок переслідує  деяких  письменників: все життя  складають вони книги для дорослих, але залишаються  безсмертними  лише в історії дитячої  літератури. Ось і Джеймс Баррі — журналіст, новеліст і талановитий драматург, видав  дюжини   серйозних  творів, відомий як автор однієї — єдиної  історії для дітей — про Пітера Пена, чарівного хлопчика, якому не судилося  подорослішати.

Прототипами героїв книги стали сини адвоката Артура Девіса – Джордж, Джон, Пітер, Майкл та Ніколас. Письменник познайомився з ними під час прогулянки Кенсінгтонськими садами в Лондоні. Спілкування з дітьми надихнуло Джеймса Баррі на створення образу хлопчика, що боїться вирости. Спершу згадує його в романі «Томмі і Грізель». Потім – описує у шести розділах дитячої книги «Біла пташка». У 1906-му ця історія вийшла окремим виданням – «Пітер Пен в садах Кенсінгтона».

До речі, спочатку назва країни звучало більш «нездійсненно» — Never Never Never Land, і туди повинні були потрапляти всі померлі малюки. Коли Джордж Девіс почув про це, хлопчик вигукнув: «Умерти було б жахливо великою пригодою!», і цю фразу письменник тут же вкладе в уста свого Пітера Пена.

yulij-tcezar-che-gevara-kim-chen-in-i-drugie-lichnosti-vokrug-kotorih-ne-stihayut-spori-i-segodnya_1251290027

Діти Девісів -прототипи героїв книги

0509ASIA-SS-slide-S8Z6-master1050

Трактування    цієї книги — різні. Але для багатьох  поколінь  читачів  Пітер Пен став уособленням   самої   ідеї   дитинства — часу, за яким так часто тужать  дорослі.

Слава казки Баррі була настільки велика, що він зважився на справжню авантюру. Вночі з 30 квітня на 1 травня письменник, обдуривши пильність сторожів Кенсінгтонського парку, встановив там… статую Пітера Пена, створену Джорджем Фрэмптоном. До речі, Баррі роботою скульптора залишився не дуже задоволений. По-перше, письменник пропонував в якості моделі для статуї Майкла Девіса, але Фремптон вибрав іншого хлопчика. По-друге, Баррі порахував, що скульптор не зміг показати ту «дьяволинку», яка присутня в Пітері.

Історія зі статуєю спочатку викликала скандал в англійському парламенті, де витівку письменника визнали саморекламою. Втім, шум стих так само швидко, як і почався. 

У 1913 році письменник отримав титул баронета, в 1922-му його нагороджують орденом «За заслуги», а в 1930-му обирають канцлером Единбурзького університету.

Письменник помер 19 червня 1937 року, не залишивши прямих спадкоємців. Перед смертю передав всі права і доходи від казки «Пітер Пен» дитячій лікарні на Грейт-Ормонд-стрит у Лондоні. В 1987 році на знак поваги до видатного співвітчизника британський парламент спеціальним актом встановив безстрокову дію цих авторських прав. У Кенсінгтонському саду, де Баррі колись зустрівся з братами Девіс, встановлений пам’ятник Пітеру Пену.

1358454585_11685_

Екранізації творів Дж. Баррі

Художні  фільми (для перегляду тисніть на картинки)

Пітер Пен. Реж. Г.Бренон (США, 1924)

Пітер Пен. Реж. Л. Нечаєв (СРСР, 1987)

Капітан Крюк. Реж. С. Спілберг (США, 1991)

Капитан Крюк (1991)

Пітер Пен. Реж. П. Дж. Хоган (США-Великобританія-Австралія, 2003)

Мультиплікаційні фільми

Пітер Пен. Реж. К. Джеронімі, (США, 1953)

Нові пригоди Пітера Пена. Мультсеріал  Реж.А. Зановелло

 (Франція, Індія, Німеччина, 2012)

Пітер Пен: У пошуках магіної книги. Реж. Чандрасекаран (Індія, 2018)

А також аудіокниги

Аудіокнига «Пітер Пен»»

https://www.youtube.com/watch?v=b9skeaIiYc8

Аудіокнига«Пітер Пені Венді»

https://www.youtube.com/watch?v=QV7bDwpZbuU

Буктрейлер по книзі Джеймса Метью Баррі «Пітер Пен»

https://www.youtube.com/watch?v=PJGGhGXdPWs

22.04.2020

26-aprelja

26 квітня виповнюється 360 років від дня народження Даніеля Дефо — великого англійського письменника і публіциста, класика світової літератури. Його діяльність на літературній ниві розпочалася з памфлетів і сатиричних віршів. У 1719 р. побачила світ книга «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо» — твір, який увійшов до скарбниці світової літератури і приніс автору неймовірний успіх. У тому ж році Дефо написав «Подальші пригоди Робінзона Крузо», а через рік — ще одне оповідання-продовження. Його перу належить понад півтисячі творів.

Перший вільний переклад-переказ на українську мову «Робінзона Крузо» Дефо під назвою «Робінзон Крузо. Повість повчальна для молоді» було здійснено у 1877 році Орестом Авдиковським (Львів, 1877).

Книга Дефо спонукала багатьох творчих особистостей до наслідування. Використовуючи чудове сюжетне зерно роману, автори інших книг розповідали про пригоди своїх героїв, які потрапили в подібну ситуацію.Зразками романів-робінзонад є твори: «Острів Фельзенбург» Й. Шнабеля (1751), «Швейцарський Робінзон» Й. Вісса (1812-1827), «Відлюдник Тихого океану» Ж. Псішарі (1824), «Мауглі» Р. Кіплінга (1894-1895), «Таємничий острів» Жуля Верна (1874), «Російський Робінзон» С. Турбіна (1879), «Олена-Робінзон» Е. Гранстерма (1892), «Полярний Робінзон» П. Інфантьєва (1911), «Дівчинка-Робінзон» Є. Мюлера (1913), «Новий Робінзон» Луї Ружелона (1930), «Повелитель мух» У. Голдінга (1954).

ss

Також «Робінзон Крузо» — яскравий приклад літературної класики в жанрі пригод. Тому у цього твору так багато екранізацій, найпершою з яких став французький короткометражний фільм, знятий в 1902 р. Жоржем Мельсит. В добірку фільмів про Робінзона входять як старі так і нові кінострічки.

Художній фільм «Містер Робінзон Крузо». Режисер А. Едвард Сазерленд.

 1932 р. (тисніть на картинки)

kinopoisk.ru

Художній фільм «Робінзон Крузо». Режисер Л. Бунюель.

 1954 р.

kinopoisk.ru

Фільм «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо». Режисер С. Говорухін

1972 р.

75305

Бельгійсько-французький комп’ютерно-анімаційний комедійний фільм «Робінзон Крузо: Дуже населений острів» Вінсента Кестелута і Бена Стассен.

 2016 р.

13746030570fbcc2ef99c

Пропонуємо  аудіокниги про пригоди Робінзона на безлюдному острові.

https://akniga.org/defo-daniel-robinzon-kruzo

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=HwcWR6-ZMzg&feature=emb_logo

Буктрейлер за книгою «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо»

gbb

Маємо надію, що наша невилика подорож з Д.Дефо вам сподобалась!

Далі буде…