Медіа-інформаційна грамотність

«Медіа необхідно вивчати не тільки, щоб дати школярам або студентам ті чи інші знання, але й тому, що медіа сьогодні — це наше оточуюче середовище, і було б нерозумним ігнорувати те, що нас оточує».

Кріс Ворсноп, канадський медіапедагог

Стрімкий розвиток в сучасному світі інформаційно-комунікаційних технологій та системи ЗМІ гостро потребує цілеспрямованої підготовки особистості до вмілого і безпечного користування ними. Медіа потужно й суперечливо впливають на освіту молодого покоління, на його подальше життя. До цього додаються вседозволеність інформаційного ринку, засилля низькопробної медіа-продукції, низкоморальних ідеологій та цінностей. Виникають такі терміни як: медіа-насильство, медіа-маніпуляції, медіа-залежність. Все це викликає зниження в суспільстві імунітету до соціально шкідливих інформаційних впливів.

Бібліотеки – важливі інституції, які опікуються цим питанням.  Програми, проекти на різних рівнях, Інтернет-ресурси — все це формує в суспільстві медіаграмотність та медіакультуру.

Тут можна ознайомитись з актуальними ресурсами і програмами з медіа-інформаційної грамотності.

05.04.2021

Гендерні стереотипи та незадоволення зовнішністю: як мультфільми впливають на дітей

Стереотипи та незадоволення зовнішністю: вплив мультфільмів на дітей

Сучасні мультфільми роблять дітей схильними до потенційно небезпечних стереотипів. Зокрема, їх носіями є діснеївські принцеси. Як вони впливають – читайте у матеріалі.

16.03.2021

Як захистити себе у мережі. Понад пів тисячі учнів шкіл на Івано-Франківщині навчали медіаграмотності

Як захистити себе у мережі. Понад пів тисячі учнів шкіл на Івано-Франківщині навчали медіаграмотності

В школах Івано-Франківська та області викладачі кафедри журналістики Прикарпатського національного університету імені Стефаника проводили тренінги з медіаграмотності та критичного мислення. Під час занять школярам розповідали, як відрізнити достовірну інформацію від неправдивої, якими лайфхаками для перевірки інформації можна користуватися та як захистити себе у соціальних мережах.

18.02.2021

В Україні презентували освітню гру «Критикотики», яка допомагає розрізняти фейки та маніпуляції

В Україні презентували освітню гру «Критикотики», яка допомагає розрізняти фейки та маніпуляції

Гра розрахована на дітей від 10 років, та розвиває критичне мислення у підлітків.

17 лютого відбулася онлайн-презентація української освітньої настільної гри «Критикотики», яку розробили експерти громадської спілки «Освіторія». Головним «критикотиком» став персонаж Кіт Інжир, у якого є власна сторінка на Фейсбук та понад 26 тисяч читачів. «Котики є таємною інформацією зброєю», — пожартувала розробниця Кота Інжира ілюстраторка Олена Павлова. Мета гри  — «нагодувати» кота правильними відповідями, за які учасник отримує фішки із зображенням рибок. Переможцем стає той,  хто отримає найбільшу кількість фішок.

11.01.2021

Додаток Zoom набуває популярності під час карантину: що не так з безпекою сервісу

Додаток Zoom набуває популярності під час карантину: що не так з безпекою сервісу

Популярність сервісу Zoom різко зросла з початком карантину через пандемію COVID-19. Сервіс використовують для підтримки робочих зв’язків та проведення та навчання в школах, університетах, для проведення вебінарів. Але з його безпекою не все ідеально.

Днями MediaSapiens писав, що тисячі записів відеодзвінків у додатку Zoom потрапили у відкритий доступ. Цей сервіс проведення конференцій через карантинні заходи й віддалену роботу стрімко набирає популярності по всьому світу.

17.12.2020

До 35-ї річниці Чорнобильської трагедії створять відеоуроки для учнів 1-11 класів

До 35-ї річниці Чорнобильської трагедії створять відеоуроки для учнів 1-11 класів

Група педагогів у партнерстві з Національним музеєм «Чорнобиль» та Європейським інститутом Чорнобиля, розпочала роботу над оновленням матеріалу та формату традиційних уроків пам’яті Чорнобиля для учнів з 1 по 11 клас. Після завершення роботи групи будуть створені відеоуроки з використанням хроніки, нещодавно розсекречених документів КДБ та розмов з експертами. Уроки будуть розміщені на YouTube для вільного використання.

15.11.2020

Новинні ігри в боротьбі за читача

Новинні ігри в боротьбі за читача

Медіа все частіше починають використовувати новинні ігри як альтернативний спосіб залучення читача. Ігри популярні серед аудиторії, оскільки прості у використанні, вимагають залучення читача, створюють штучну напругу завдяки часовим обмеженням. Ба більше: ігри є вірусним контентом, змушують грати знову і знову, щоби поліпшити результат. Найголовніше, чим чіпляють такі ігри — це прив’язка до конкретного інформаційного приводу, актуальність і злободенність тем.

Медіаменеджер Тамара Бабакова в інтерв’ю «Телекритиці» сказала, що медіа вже не конкурують між собою, вони змагаються з відеоіграми, серіалами та соціальними мережами за свого споживача. Тож щоби повернути читачів до новин, редакторам доводиться придумувати все нові способи для того, щоби зробити медійну продукцію конкурентоспроможною порівняно з альтернативним контентом. Під страхом втратити аудиторію медіа починають освоювати нові формати, й ігри стають найефективнішими. Так народжується жанр «новинних ігор».

05.10.2020

В Україні презентували чат-бот «Кіберпес» для допомоги в боротьбі з булінгом в інтернеті

В Україні презентували чат-бот «Кіберпес» для допомоги в боротьбі з булінгом в інтернеті

В Україні випустили чат-бот «Кіберпес», де діти, батьки та вчителі можуть дізнатись, як діяти у випадку кібербулінгу.

07.09.2020

В Україні вийде друком книга для дітей про безпечну поведінку в мережі

В Україні вийде друком книга для дітей про безпечну поведінку в мережі

Видавництво #книголав представить новинку для дітей про те, як безпечно користуватись інтернетом.

10.08.2020

Для старшокласників створили окремі уроки про коронавірус.

Школярам будуть розповідати про COVID-19, його походження та правила безпеки під час пандемії

17.04.2020

Доступ до інтернету й робота через смартфони: як українські школи працюють в онлайн-режимі

Доступ до інтернету й робота через смартфони: як українські школи працюють в онлайн-режимі

Програма «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів» провела опитування серед шкіл-учасниць Програми щодо викликів дистанційного навчання.

27.02.2020

На платформі «Дія.Цифрова освіта» з’явився курс про смартфони

На платформі «Дія.Цифрова освіта» з’явився курс про смартфони

Курс «Смартфон для батьків» містить 10 інтерактивних відеоуроків, які допоможуть початківцям дізнатися про можливості смартфона та опанувати базові онлайн-сервіси.

28.01.2020

Українців навчатимуть цифрової грамотності у бібліотеках

Українців навчатимуть цифрової грамотності у бібліотеках

Бібліотеки стануть першими хабами проєкту «Дія. Цифрова освіта». Про це пише сайт Мінцифри. Міністерство підписало меморандум з Українською бібліотечною асоціацією.

30.12.2019.

«Медіаграмотність – це парасолька від інформаційного дощу, під якою можна сховатися». Досвід учительки з Миколаївщини

Про перші кроки на шляху впровадження медіаграмотності в українській школі, ефективність наскрізного навчання, виховання критичного мислення серед підлітків розповідають педагоги, які опікуються медіаосвітою на Миколаївщині.

24.12.2019.

Instagram заборонила реєстрацію користувачів молодше 13 років

Соціальна мережа Instagram оголосила про оновлення правил реєстрації. Відтепер вона запитуватиме дату народження і не дозволятиме створювати акаунти користувачам, яким не виповнилося 13 років.

20.12.2019

Лише 11 % українців змогли відрізнити фейки — дослідження

Майже 60 % українців не схильні до критичного мислення. Лише 11 % змогли відрізнити фейки. При цьому 65 % стверджують, що вміють відрізняти неправдиву інформацію в медіа.

10.12.2019

Діти хочуть знати більше про медіа. Нотатки з міжнародної конференції з медіаграмотності

Як в умовах Нової української школи просувається впровадження медіаосвіти в навчальний процес, які нові навчальні посібники вийшли друком і чи спільні виклики долаємо з іншими пострадянськими країнами, — обговорили освітяни та медіаексперти на вже традиційній конференції Академії української преси.

30.11.2019

Google запустила безкоштовну дитячу онлайн-бібліотеку для вивчення англійської

Новий додаток Rivet — дитяча онлайн-бібліотека, яка допомагатиме у вивченні англійської мови, зазначають у компанії.

20.11.2019

Дитячі фото в соцмережах: мило чи небезпечно?

До яких наслідків може призвести фотографія дитини в соціальній мережі й чи має дитина можливості відстояти своє право на приватність — про це MediaSapiens запитав експертів: психолога, правозахисника та фахівця з кібербезпеки.

10.11.2019

Кожна третя дитина в Україні «серйозно сидить в інтернеті» — Микола Кулеба

Після спілкування в мережі Інтернет 30 % дітей погоджувалися зустрітися з незнайомцями у реальному житті, повідомив уповноважений Президента з прав дитини. Він наголосив, що уряд зараз працює над національною стратегією онлайн-безпеки дітей.

01.11.2019.

В українських школах запровадять новий предмет: деталі

Медіаграмотність допоможе дітям відрізняти правду від фейків

Українських школярів почнуть навчати медіаграмотності. Новий предмет повинен з’явитись в учнів 5-9 класів Нової української школи.

25.10.2019.

Всесвітній тиждень медійної грамотності.

ЦБ

ЦМБ ім. Ш. Кобера і В. Хоменко

В нашій країні щорічно з ініціативи ЮНЕСКО з 25-31 жовтня проходить Всесвітній тиждень медійної грамотності.

Дитячі бібліотеки м. Миколаєва активно долучилися до тижня медійно-інформаційної грамотності. За задумом ЮНЕСКО, це – чудова нагода привернути увагу, проаналізувати і відсвяткувати досягнення на шляху до медійно та інформаційно грамотного суспільства.

Медійно-інформаційна грамотність, за концепцією ЮНЕСКО, об’єднує три взаємопов’язані комплекси компетенцій – інформаційну грамотність, медіаграмотність і технологічну/цифрову грамотність. Інформаційна грамотність – вміння знаходити, аналізувати, використовувати інформацію. Медіаграмотність – вміння отримувати доступ до медіа, аналізувати контент, оцінювати медіаповідомлення, а також створювати контент для самовираження та спілкування. Технологічна або цифрова грамотність передбачає вміння користуватись сучасними інформаційними технологіями та програмним забезпеченням з урахуванням усіх можливостей, що надає інформаційний прогрес.

Бібліотекарями було запропоновано чимало заходів, щодо популяризації медійно-інформаційної грамотності серед учнів мікрорайонів міста.

Так проходив Тиждень у дитячих бібліотеках міста Миколаєва:

Бібліотека для дітей №2

73268064_519864402188825_2824877424544579584_o (1)

Бібліотека для дітей №4

75196303_3434818993196635_3535425397971746816_o

Бібліотека для дітей №5

ф5-3

Бібліотека для дітей №6

ф.6

Бібліотека для дітей №8

ф8

Бібліотека для дітей №9

ф.9.медіатиждень

Бібліотека для дітей №11

ф.11

24.10.2019

Google запускає курси медіаграмотності для дітей

14.10.2019

В Україні з’явився онлайн-курс мобільної грамотності для людей старшого віку

07.10.2019

Реперка alyona alyona випустила кліп про проблему булінгу

Реперка alyona alyona (справжнє ім’я Альона Савраненко) показала новий кліп, присвячений проблемі цькування дітей однолітками у школах та інших дитячих колективах.

01.10.2019

Найбільшою онлайн-небезпекою для підлітків є нав’язування непотрібної інформації — опитування

Як розповіла на одній із секцій форуму Любов Найдьонова, завідувачка лабораторії масової комунікації та медіаосвіти Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, найбільшою загрозою для себе підлітки назвали нав’язуванням непотрібної інформації. 59,7% респондентів вказали це явище як небезпеку під час використання інтернету.

26.09.2019.

 «З Днем народження, рідне місто!»

Миколаїв-3

Миколаїв-1

Учні  ЗОШ-інтернату №3 ознайомилися з історією рідного міста, гербом, флагом, гімном, етнічним складом міста. Присутні дізналися про 7 чудес Миколаєва: Городище «Дикий сад», Шухівська вежа, Миколаївські катакомби, Миколаївська обсерваторія, зоопарк, містечко «Казка», яхт-клуб.

Миколаїв-2

Медіаподорож рідним містом сподобалась нашим юним гостям. Захід проходив в рамках реалізації  загальносистемної програми «Від медіаграмотності до медіакультури».

20.09.2019

Том Харди сыграет в сериале, который снимут по мотивам книги Чарльза Диккенса

Том Харди сыграет главную роль в "Рождественской песни" Чарльза Диккенса

Корпорация ВВС решила снять мини-сериал о Рождестве, опираясь на сюжет книги знаменитого романиста Чарльза Диккенса. В семейной истории «Рождественская песнь» (A Christmas Carol) одну из главных ролей сыграет харизматичный Том Харди.

20.09.2019.

Культовый роман Маркеса «Сто лет одиночества» экранизируют впервые за 50 лет

Иллюстрация к роману "Сто лет одиночества"

Компания Netflix приобрела права на экранизацию всемирно известного романа Габриэля Гарсии Маркеса «Сто лет одиночества». Сериал станет первой кинематографической интерпретацией произведения за 50 лет – со времени его первой публикации в 1967 году.

16.09.2019.

В лондонском метро установили автомат с рассказами

В лондонском метро установили автомат с рассказами

В лондонском метро на станции Canary Wharf установили специальный автомат, который выдает небольшие рассказы и детективные истории. Их можно с легкостью прочитать только за одну поездку.

Люди могут прочитать рассказы известного романиста Энтони Горовица, или же купить короткие детективы от Вирджинии Вульф, Чарльза Диккенса и Льюиса Кэрролла.

13.09.2019.

Страна изнутри: фотокнига Ukraїner о неизвестной Украине

Книга "Ukraїner. Країна зсередини"

Медиа-проект Ukraїner анонсировал выход книги об экспедиции по Украине «Ukraїner. Країна зсередини».

«Ukraїner. Країна зсередини» – книга по мотивам первого круга масштабной экспедиции по Украине, которая продолжалась с лета 2016-го до зимы 2018-го года и охватила все исторические регионы – от Слобожанщины до Подолья, от Волыни до Таврии. В книге собраны самые яркие моменты из путешествий по уникальным уголкам страны: истории людей и вдохновляющих мест трогают и удивляют, а также впечатляющие фото, которые показывают Украину настоящей, неожиданной, интересной и аутентичной.

09.09.2019

Літня школа медіаосвіти — 2019

З 26 по 29 серпня на Рівненщині працювала Перша Літня школа медіаосвіти та медіаграмотності для бібліотекарів, що представляли книгозбірні з різних куточків України — Національної бібліотеки України для дітей, Миколаївської, Житомирської, Тернопільської, Полтавської, Херсонської і Черкаської обласних та міських бібліотек.

У програмі школи були запропоновані медіаосвітні тренінги, практичне освоєння інтерактивних та ігрових методик навчання основам медійної та інформаційної грамотності, важливі для практичної діяльності сучасного бібліотекаря.

На изображении может находиться: 3 человека, в том числе Kateryna Toloknova, люди стоят и в помещении

Протягом роботи Літньої школи відбулась  презентація гри-імітації «Вибори до Парламенту Фентезі», створеної у Херсонській обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки на замовлення Академії Української Преси.

Гра має на меті сприяти у формуванні медіакомпетентностей, критичного мислення та свідомого громадянства у підлітків – майбутніх виборців, а базується на літературних творах у особливо популярному серед підлітків жанрі фентезі.

По закінченню навчання всі учасники тренінгів отримали сертифікати.

На изображении может находиться: один или несколько человек, люди стоят, дерево и на улице

Навчання було організоване Академією Української Преси, визнаним лідером у просуванні медіаосвітніх процесів в Україні, за підтримки «Медійної програми в Україні».

02.09.2019

YouTube — король інтернету. Що і як найбільше дивляться українці

Що дивляться найбільше?

За словами пана Братусьова, один з найбільших трендів у YouTube в Україні — це релакс-відео. Так, українці справді люблять включати відео, на яких пливуть хмари, сяють зорі, шумить океан або потріскує камін. Найдовше відео українського бренду, яке набрало рекордну кількість переглядів, — це відео польоту літака авіакомпанії МАУ з аеропорту «Гатвік» у Лондоні до аеропорту «Бориспіль» у Києві, яке триває 3 години 23 хвилини.

Основна частина українських юзерів, які є аудиторією YouTube, проводить на цьому ресурсі близько години щодня. 46% заходять на цей сайт зі смартфонів, 29% — з комп’ютерів, 9% — з планшетів, 14% — зі смарт-телевізорів. «Цікаво також, що в спальнях люди найчастіше заходять в YouTube з планшетів», — розказав пан Братусьов.

Найбільшою популярністю користуються такі напрямки, як музика, фільми та серіали, розваги, мистецтво та культура, новини, також — робота, освіта, потім — комп’ютери та електроніка, далі — спорт та інші теми. Основний трафік ютуб-каналам приносить трафік з розділу «Рекомендовано».

30.08.2019.

У Вінниці тестують систему розпізнавання авто і людей в реальному часі

Як повідомляє Ain.ua, проект називається Vezha. Робота над ним розпочалася в серпні 2018 року. Команда з 11 людей робила проект за власні кошти, без залучення інвестицій.

27.08.2019.

Як очистити стрічку Facebook від реклами, що дратує

Погана новина полягає в тому що в налаштуваннях профілів немає магічної кнопки «відключити рекламу», оскільки Facebook піклується про свої доходи. Все, що дозволяє соцмережа — налаштувати рекламу під себе. Розбираємося, як це зробити та «очистити» свою стрічку новин від непотрібної реклами.

Відповідно до звіту про індустрію маркетингу в соціальних мережах 93% рекламодавців використовують Facebook ads, щоб знайти свою цільову аудиторію. Завдяки низьким витратам і величезній базі даних, реклама Facebook стає привабливим капіталовкладенням для підприємств будь-якого розміру. Реклама робить Facebook безкоштовним для користувачів, але не завжди вона цікава, а навіть навпаки — дратує.

23.08.2019

Для редакцій регіональних медіа запустили настільну онлайн-гру

Агенція розвитку локальних медіа, яка розвиває мережу із понад 30 гіперлокальних медіа у різних регіонах України, запустила гру для журналістів та редакцій.

Редакціям сайтів пропонують у форматі настільної гри щотижня готувати матеріали про реформи на місцевому рівні та децентралізацію, отримуючи за це гонорари. Головна ціль гри — заробити щонайбільше за журналістські тексти. Гра триває два місяці, а наприкінці кожна команда отримає ту суму, яку зуміє заробити.

19.08.2019.

Всі парки України хочуть зобов’язати обладнати Wi-Fi

У Мінерегіоні працюють над новими стандартами проектування парків.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон) вивчає можливість внести до державних будівельних норм (ДБН) зміни, аби стало можливим запровадити проектування сучасних парків з навігацією і Wi-Fi.

16.08.2019

Абетка популізму від українських аніматорів

Термін «популізм», мабуть, можна вже назвати «словом року» в Україні. Філософи й політологи, журналісти й громадські діячі змагаються в діагнозах суспільства й політикуму.

12.08.2019.

Всеукраїнська серпнева конференція «Нова українська школа – старт реформи, участь громад»

Нет описания фото.

У вересні 2019 року по всій Україні діти підуть в перший клас Нової української школи. Старту реформи передувала масштабна підготовка, направлена на 3 основні зміни: створення нового освітнього середовища, нового змісту освіти та перепідготовка вчителів.

09.08.2019

Реклама, безпека, соцмережі: названі найголовніші тренди інтернету 2019 року

Звіт, який описує найважливіші тенденції в інтернеті, займає 333 сторінки. Його було презентовано на профільній конференції Code 2019.

Мері Мікер, американська венчурна капіталістка та екс-аналітикиня Wall Street, зараз працює над новими технологіями. Днями на конференції Code 2019 вона презентувала щорічний звіт про інтернет-тенденції. Саме цей звіт називають найбільш довгоочікуваним для Кремнієвої долини.

Аналітикиня показала слайд-шоу, що складалося з 333 сторінок. У детальному звіті «королева інтернету» і колишня партнерка Kleiner Perkins Caufield & Byers, як пише видання Vox, торкнулася цілого ряду інтернет-тенденцій.

05.08.2019

Дослідники Оксфордського університету довели, що соцмережі не шкодять підліткам

Вчені з Оксфордського університету з’ясували, що соціальні мережі та ставлення підлітків до життя практично ніяк не пов’язані. Проблеми молоді найчастіше виникають через стосунки у реальному житті.

02.08.2019

Британська бібліотека опублікувала в мережі оцифрований блокнот да Вінчі

Британська бібліотека виклала 570 сторінок з блокноту видатного італійського вченого, винахідника та художника Леонардо да Вінчі.

Усі записи, зроблені в блокноті, датуються періодом з 1478 по 1518 рік.

Оцифрована копія блокноту, також відомого під назвою «The Codex Arundel», доступна на сайті бібліотеки безкоштовно.

29.07.2019.

Фейсбук попередила тисячі користувачів про вразливість дитячого месенджера

Месенджер для дітей (Messenger Kids) від компанії «Фейсбук» мав обмежити спілкування дітей лише колом з перевірених батьками людьми. Проте через помилку діти могли спілкуватися з незнайомцями.

Минулого тижня компанія «Фейсбук» закрила таку можливість та повідомила про це користувачів.

«Ми виявили технічну помилку, яка дозволила другу дитини створити груповий чат із дитиною і одним або кількома друзями, яких було схвалено їхніми батьками. Ми хочемо, щоб ви знали, що ми вимкнули цей груповий чат і переконалися, що групові чати, як цей, не будуть дозволені в майбутньому», — повідомила компанія.

26.07.2019

Сайти з фейковими новинами заробили на рекламі 235 млн доларів — дослідження

Рекламодавці витратили сотні мільйонів доларів на 20 000 сайтів з так званої «темної зони» мережі, повідомляють фахівці Global Disinformation Index.

Сайти з фейковими новинами заробили на рекламі $235 млн, повідомляє видання MediaPost з посиланням на Global Disinformation Index (GDI).

22.07.2019

Нейромережа навчилася збирати кубик Рубіка за 1 секунду

Вчені з Каліфорнійського університету розробили штучний інтелект DeepCubeA, який здатен збирати кубик Рубіка за одну секунду. Світовий рекорд людини — 4 секунди.

19.07.2019.

Лувр, Ватикан та Гуггенхайм: найкрутіші віртуальні тури по музеях

Нині подивитися практично будь-які картини чи скульптури можна не виходячи з дому, у зручному кріслі, з котом на колінах, планшетом в одній руці та з чашкою какао в іншій. А з розвитком VR-технологій можна в прямому сенсі перенестися в галерею.

15.07.2019

У Німеччині запустили 5G

У німецьких містах Берлін та Бонн запустили мережу мобільного зв’язку п’ятого покоління — 5G. Експерти вбачають у п’ятому поколінні мобільного зв’язку ключ до розвитку нових технологій, серед яких — автономне водіння, віртуальна реальність й індустрія 4.0.

У червні запустили 5G-мережу в Італії. Вона стала третьою країною в Європі, після Швейцарії та Великобританії, де з’явився зв’язок нового покоління.

Президент України Петро Порошенко підписав указ про запуск 5G в Україні з 2020 року.

12.07.2019

МЕДІАГРА «10 ДНІВ ДО ВИБОРІВ»

23

За  десять днів  до парламентських виборів 2019 року студенти історичного факультету НПУ  імені М.П. Драгоманова зіграли в медіа гру, яку розробили експерти Всеукраїнської спілки викладачів суспільних дисциплін і громадянської освіти. Ігровий процес було налаштовано на усвідомлення ролі мас-медіа під час виборчої кампанії. Команди мали змогу перевірити свої знання з медіаграмотності.

08.07.2019.

ШІСТНАДЦЯТА ЛІТНЯ ШКОЛА МЕДІАОСВІТИ ТА МЕДІАГРАМОТНОCТІ

24

01.07.2019

Студенти у Миколаєві та Херсоні вчилися основам медіаграмотності

12

Студенти Херсонського державного університету (м. Херсон) та Чорноморського національного університету імені Петра Могили (м. Миколаїв) стали учасниками авторського тренінгу медіаексперта, доктора педагогічних наук, професора, Тетяни Іванової «Дерзай знати: будь медіаграмотним!». Організатором заходу є Академія української преси за підтримки Internews.

30.06.2019.

В українських школах вперше з’явиться онлайн-курс

Міністерство освіти і науки погодило використання у школах безкоштовного масового онлайн-курсу «Лайфхаки з української мови». В Україні таке сталося вперше.

24.06.2019

Компанія Google анонсувала онлайн-програму з медіаграмотності для дітей

Компанія Google оголосила про запуск програми з медіаграмотності для дітей.

18.06.2019

У школі на Полтавщині поєднують уроки медіаграмотності з іншими предметами

У Кременчуцькому ліцеї №25, що на Полтавщині, уже впродовж 8 років викладають уроки медіаграмотності для дітей, поєднуючи їх з іншим шкільними предметами.

10.06.2019.

Ботоферми, тролі, фейки: як виявити і протидіяти

На тренінгу Internews Ukraine «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції?» експерти розказали про методи виявлення ботів у соціальних мережах, чому компанії не поспішають боротися з цими акаунтами і яким чином  тролям протистоять ельфи.

06.06.2019

В дитячій бібліотеці пройшов інтерактивний тренінг з медійної компетентності бібліотекаря.

Що таке фактечинг та медіаполе, фейки та маніпуляції і як їх розпізнавати? Як протистояти маніпулюванню свідомістю? Ставити «інформаційні бар’єри» і руйнувати їх?

Такі питання розглядались під час нашого інтерактивного тренінгу. Навчання проводилось в ігровій формі, що дуже сподобалось всім присутнім.

DSC_0751

Розпочався тренінг з побажань учасників.

DSC_0764

Учасники розділились на команди.

DSC_0766

Гра «Телетайп» показала, як спотворюється інформація в процесі ії передачі.

DSC_0776

Учасники тренінгу працюють в групах.

DSC_0797

t457

Буфер обмена01et4435

DSC_0783

DSC_0786

Бібліотекар-це творча професія! Це довели нам учасники під час гри «М’ясо кенгуру». На деякий час  вони стали журналістами, які представляли інформаційну політику свого видання. Гра довела, що кожне видання маніпулює своєю аудиторію. Одна і та сама новина на шпальтах газет та журналів набуває різних відтінків та подається по-різному.

DSC_0804

DSC_0806

DSC_0802

Підсумки цікавого заходу підбили члени Наглядової ради: директор Центральної міської бібліотеки для дітей ім.Ш.Кобера і В.Хоменко Семілєт Н.В. і заступник директора Гречко Г.С.

DSC_0757

Захід відбувся за підтримки Миколаївської обласної бібліотечної асоціації. В тренінгу взяли участь спеціалісти Обласної бібліотеки для дітей ім.Лягіна: Щербак В.Є. та Головченко А.В.

04.06.2019.

Компанія Apple надасть підтримку програмам з медіаграмотності в США та Європі

Компанія Apple оголосила на своєму офіційному сайті про нову ініціативу у сфері підтримки неприбуткових організацій у США та Європі, які пропонують незалежні освітні програми з медіаграмотності.

Технологічний гігант вирішив підтримати неурядові програми з розвитку критичного мислення у молоді.

31.05.2019.

Проект з медіаграмотності «Вивчай та розрізняй» розширюється на всю Україну. Перші результати надихають

Організатори планують найближчим часом інтегрувати навички інформаційно-медійної грамотності на уроках чотирьохсот українських шкіл.

27.05.2019.

Фотоплівки не горять

Німецький фотограф Бургард фон Гардер знайшов на горищі вінницького будинку небачений досі фотоархів часів холодної війни – 10 тисяч знімків. В Україну повернувся унікальний проект.

21.05.2019.

Освітній проект «Медіанавігатор» — збірник вправ із медіаграмотності

Як відрізняти факти і судження, помічати фейки та нав’язані стереотипи — цим та іншим темам присвячені практичні завдання, розроблені педагогами і журналістами із семи країн

16.05.2019

Бібліотечне медіа-заняття «Незвичайні бібліотеки світу»

Сьогодні наші читачі  —  учні  4-х класів ЗОШ-інтернату №3 здійснили цікаву подорож до незвичайних бібліотек світу.

 Діти ознайомилися з незвичайними бібліотеками світу: Празькою Національною бібліотекою (Чехія), Публічною бібліотекою м. Канзас (США), Олександрійською бібліотекою Єгипту, бібліотекою Ватікану та іншими. Ці бібліотеки вважаються незвичними архітектурними родзинками світу. Заняття проходило жваво, за участю дітей: постійного спілкування з даної теми, обговорення про сучасні та майбутні бібліотеки. Захід отримав позитивні відгуки учнів та вчительки. Медіазаняття такого формату проходитимуть і надалі.

viber image 2019-05-16 , 16.07.44

viber image 2019-05-16 , 16.07.50

viber image 2019-05-16 , 16.07.47

07.05.2019

Чого бракує для викладання медіаграмотності? Думка вчителів

Учителі, які працюють із учнями початкової школи, придумують креативні способи розвитку критичного мислення. MediaSapiens запитав у вчителів, яка специфіка викладання медіаграмотнсті в молодших класах і яких матеріалів їм бракує в роботі.

03.05.2019

«Уроки медіаграмотності показують обнадійливі результати» — директор школи

Сергій Горбачов, директор столичної спеціалізованої школи з української мови №148 імені Івана Багряного, розповів про те, які запитання до текстів ставлять учні з ціллю визначити «фейковість» новин.

26.04.2019

Бібліобатл «Твоя книга майбутнього паперова чи електронна?»: сьогодні працівники дитячих бібліотек міста відвідали чудовий захід. Відбувся  він в рамках підвищення кваліфікації. Це був корисний досвід для тих, хто проводить заходи з медіа-інформаційній грамотності. Дякуємо колегам з бібліотеки для дітей №5 м.Миколаєва (вул.Південна, 52!  Репортаж тут!

25.04.2019.

Як батьки шкодять дітям, відволікаючись на ґаджети

24.04.2019

Співзасновниця StopFake написала посібник про розпізнавання фейків

15.04.2019

У Вірменії створили онлайн-гру для підлітків, яка вчить медіаграмотності

08.04.2019

Небезпеки в інтернеті можна побороти, якщо батьки й діти гратимуть в одній команді

грета-тунберг

01.04.2019

У Великій Британії планують змусити соціальні мережі вимкнути дітям лайки і захистити їхні дані

26.03.2019

ЮНЕСКО опублікувала п’ять принципів медійної та інформаційної грамотності

4.03.2019

Міська програма з медіаграмотності, співавтором якої є наша бібліотека та за якою  працює вже декілька років.

28.02.2019

Корисні посилання:

  Концепція впровадження медіаосвіти в Україні (нова редакція)

2

Сайт Національної бібліотеки України для дітей.

Медіаосвіта: інноваційні підходи (Web-список корисних ресурсів з медіаосвіти) 

3

Навчальна гра «МЕДИАЗНАЙКО»

4

Спільний проект Херсонської ОБД ім.Дніпрової Чайки, ЦДБ м.Херсон та бібліотек загальноосвітніх навчальних закладів міста

5

«Бібліомаячок» (блог ОДБ ім.Лягіна). Медіаосвіта в бібліотеці з посиланнями на ресурси, якими можна скористатись під час вивчення медіаосвіти.

6

Портал «Mediakritika». Цифрова гігієна, фейки, аналітика

7

Компетентності з медіаграмотності, медіапросвіта

Академія української преси (АУП)Академія української преси (АУП)

Проект «Media IQ — твій медійний інтелект»

Далі буде…

26.02.2019.

Незвичайні бібліотеки світу

Сьогодні наші читачі здійснили цікаву подорож до незвичайних бібліотек світу. Саме для них, читачів, будують нові бібліотеки, при чому деякі з них, стають справжніми архітектурними шедеврами. Які вони незвичайні бібліотеки світу?

В нашій бібліотеці відбулось медіазаняття за темою «Незвичайні бібліотеки світу» для учнів 5-го класу ЗОШ №53.

Діти познайомились з незвичайними бібліотеками світу: Празькою Національною бібліотекою (Чехія), Публічною бібліотекою м. Канзас (США), Олександрійською бібліотекою Єгипту, бібліотекою Ватикану та іншими. Ці бібліотеки вважаються незвичними архітектурними родзинками світу.

Заняття проходило жваво: діти складали тематичні пазли на інтерактивній дошці, переглянули відеопрезенацію, висловили свої побажання щодо бібліотеки майбутнього. Захід отримав позитивні відгуки учнів та викладача. Медіазаняття такого формату проходитимуть і надалі.

06.03.2019

Літературна експедиція за книжковими скарбами

Щодня люди стикаються з книгами. Їх читають, збирають для колекції, дарують, тим більше, що хороша книга завжди вважалася найкращим подарунком. Кажуть, що не можна судити про книгу по обкладинці, і це вірне твердження.

В нашій бібліотеці відбувся цікавий захід – медіазаняття «Незвичайні книги світу». На занятті були присутні учні 6-го класу ЗОШ №3. Бібліотекарі розповіли про найдивовижніші дизайнерські книги, старовинні, незвичні, які змінють уявлення не тільки про обкладинки, а й про книжки в цілому.

Діти із задоволенням ознайомилися з книжковими цікавинками: найбільшою книгою «The Codex Gigas», найменшою книгою світу (до недавньої появи нанокниги), нанокнигою, дерев’яними книгами Барбари Йейтс, кулінарною книгою, яку перед прочитанням необхідно запекти, книгою-нічником, книгою-годинником, Вікіпедією на папері. Ці книги вважаються незвичними родзинками світу. Також, бібліотекарі розповіли про найкращі бестселери світу та презентували електронний ресурс «Відважні шукачі».

Після заняття всі бажаючи мали змогу взяти додому книги, які їм сподобались.